בריכת גלים

בריכת גלים, מהי בעצם? איך היא עובדת? נענה בהמשך על שתי השאלות ואף נגלה פרטים נוספים, אשר הופכים את בריכת הגלים לשילוב המושלם עבור מי שאוהב גם אקסטרים וגם רוגע!

בריכת גלים נולדה מתוך מחשבה על כך שרבים מחובבי גלישת הגלים, אינם מתגוררים בסמוך לאוקיינוס או ים על מנת לממש את תחביבים. לכן הומצאה בריכת הגלים על מנת ליצור מקומות גלישה מלאכותיים. הגלים בבריכה נוצרים באמצעים מכניים וניתן לגלוש עליהם בגלשני גלים ממש כמו בים. 

בריכות הגלים הראשונות הפיקו גל באמצעות סילוני מים. הגל שנוצר אינו מתפתח ולמעשה הוא גל סטטי. בשנים האחרונות חלו מספר התפתחויות בתחום בריכות הגלים וע”י שימוש במשאבות הידראוליות הצליחו ליצור גל מלאכותי מתמשך, אשר הגולש יכול להמשיך לרכב עליו לאורך כל הבריכה. בריכת גל עומד היא קטנה יותר וזולה יותר בהקמתה לעומת בריכת גל נע, אשר מצריכה שטח רב יותר וטכנולוגיות משוכללות יותר. בבריכת גלים נעים ניתן לשלוט בעוצמת הגלים להתאים את גובה הגל לגולשים מתחילים או מקצועיים או לכבות את מנגנון יצירת הגלים ולהנות מבריכה רגועה ושלווה, ולמעשה ליהנות מכל העולמות בבריכה אחת.

אז היכן נמצאות בריכות הגלים המפורסמות בעולם? 

‪   .מינכן, גרמניה ,Eisbach Wave 

מינכן היא עיר ללא ים, אך הגולשים והצופים מן הצד ימצאו הנאה מרובה במרכז הגן האנגלי היפיפה, בו זורם נהר האיסבאך -Eisbach המלאכותי שרוחבו 12 מטרים. במורד הנהר ישנו גל מלאכותי בגובה מטר בשם Eisbachwelle. הגלישה בו מתאימה לגולשים מנוסים בלבד, אבל מי שאינו גולש יכול  לצפות בגולשים ולהנות לא פחות מהגולשים עצמם.

Surf Ranch, קליפורניה, ארה”ב.

קלי סלייטר זכה בלא פחות מ 11 אליפויות עולם בגלישה והיה בין הראשונים אשר הצליחו לייצר גל נע. גל צינור ארוך מאוד אשר מדמה את חווית הגלישה באוקיינוס. הגל נוצר ע”י כנף הידרודינמית אשר מונעת בעזרת חשמל. הטכנולוגיה החדשנית משמת היום בתחרויות ספורט מקצועיות בינלאומיות.

שטח הבריכה הוא 60 דונם ( שווה ערך לגודלם של שבעה מגרשי כדורסל) והיא מסוגלת ליצור גל בגובה שלושה מטרים (ואף יותר) במשך דקה וחצי כל חמש דקות.

The wave, בריסטול, אנגליה.

גל הנחש שנוצר בבריכה זו נוצר על ידי מנועים אשר דוחפים מנועים בתוך המים. הבריכה בנוייה בצורת מעויין ובה ציר מרכזי אשר מחלק את הבריכה לימין ושמאל כמו בטבע שישנם זרמים ממספר כיוונים. ע”י טכנולוגיה זו נוצרת הבריכה הייחודית, ניתן לשלוט בגל ובצורתו כך שכל רבע של הבריכה תהיה רמת עוצמה וצורת גל שונות. בריכה נוספת באותה טכנולוגיה נמצאת במלבורן אוסטרליה.

Miyazaki ocean dome, יפן.

הבריכה הגדולה בעולם אשר הגלים המלאכותיים בה הם הקרובים ביותר לגלי הים או האוקיינוס. 

המרחק מתחילת הבריכה אל החוף המדומה הוא 70 מטרים. הגלים נוצרים בעזרתן של 20 משאבות ענק, אשר שואבות כמות של לא פחות מ 1800 טון ליצירת גל אחד. הסוד הנוסף ליצירת גלים כל כך אמיתיים טמון ברצפת הבריכה אשר מחושבת בחישובים מתמטיים מדוייקים על מנת ליצור גלים איכותיים. כך, כאשר כמות המים האדירה משתחררת בבת אחת ופוגעת בקרקעית נוצר גל מתמשך עד החוף. גובה הגלים יכול להגיע עד 3 מטרים אך ניתן לשינוי בהתאם לרצונם ויכולתם של הגולשים.

במידה ותרצו לנסות בריכת גלים בקרבת מקום תוכלו לנסוע לעיר חדרה בה נמצאת נכון להיום בריכת הגלים  היחידה בישראל מול החוף.

15 הבריכות המיוחדות בעולם