משאבות ומסננים

08-6329090

משאבות לבריכת שחיה פרטית

מים עומדים הם מצע פורה להתרבות חרקים, חיידקים ומזהמים נוספים. בנוסף תוך זמן קצר תיווצר בהם ירוקת והמים יהפכו עכורים ואפילו מסוכנים לבריאות הרוחצים. על מנת למנוע את כל התופעות הללו עלינו להניע את המים בבריכה למשך כמה שיותר זמן. כאן, מגיע תפקידה של המשאבה, תפקידה הוא לבצע סירקולציה- סחרור, דרך מערכת הסינון וחזרה לבריכה. על מנת להגיע לרמת ניקיון מספקת וראויה מומלץ להפעיל את המשאבה לפחות שמונה שעות ביום.

כיום החברות המובילות בשוק ליצירת משאבות לבריכת שחיה פרטית ומסננים לבריכה פרטית הן MUSTANG, INTEX ו- BESTWAY. על פי רוב המשאבה עשויה חומר פלסטי עמיד בפני חומרי החיטוי של הבריכה והיא בעלת סל שנקרא גם מסנן שערות, בסל זה יעברו המים ויתאספו בו כל הלכלוכים המוצקים שיש במי הבריכה למשל שערות, גרעיני פירות, חלקי משחק קטנים ועוד, וזאת על מנת למנוע את כניסתם של מוצקים אלו אל משאבת הבריכה. כך למעשה המים נכנסים למשאבה עם הלכלוך, הלכלוך המוצק עוצר ב”סל השערות” והמים ממשיכים לעבור סינון ע”י פילטר או חול בהתאם לסוג המשאבה ומוחזרים נקיים לבריכה. בנוסף חשוב לזכור כי במידה והמשאבה מחוברת למשל לחימום סולארי שנמצא בדרך כלל בגובה יש להצטייד במשאבה חזקה יותר או במשאבה נוספת על מנת שהמים יצליחו להגיע לגובה הגג.

מסננים לבריכת שחיה פרטית

המסנן הוא חלק חשוב מאוד במערכת תחזוקת הבריכה הפרטית- תפקידו הוא לאסוף חלקיקים מיקרוסקופיים ובכך לנקות את המים מהצטברות והתרבות חיידקים ומזהמים.

כפי שצוין מעלה קיימים בשוק שני סוגי מסננים לבריכת שחיה פרטית – חול או פילטר (קרטריג’).

 מסנן חול

מסנן חול לבריכה פרטית עלול להתפרש כמסנן שמנקה את מי הבריכה מחול אך לא כך הדבר, מסנן חול הוא מסנן המכיל בתוכו חול קוורץ ייחודי כאמצעי לסינון מים ממזהמים שונים, אבק, לכלוך ועוד. למעשה מסנן חול הוא המסנן היעיל והמקובל ביותר בקרב בעלי הבריכות הפרטיות בישראל.

מסנן חול הוא למעשה מיכל העשוי חומר פלסטי המכיל בתוכו חול קוורץ בגודל כל כ 1 מ”מ לערך כל גרגיר. גרגירים אלו בעלי בליטות זעירות אשר הופכות את גרגרי חול הקוורץ לאמצעי סינון יעיל מאוד אשר מסוגל לאסוף חלקיקים זעירים עד גודל של  10 מיקרון. מסנן החול מחובר למשאבת הבריכה וכך, נשאבים המים ומועברים דרך מצע החול ולאחר מכן מוחזרים לבריכה כאשר הם נקיים. יש לציין כי ככל שמצע החול גבוה יותר כך הסינון יעיל ואיכותי יותר.

מסנן החול דורש תחזוקה פשוטה וזולה מאוד, פעם בשלוש שנים מומלץ להחליף את מצע חול הקוורץ ואחת לשבוע לבצע שטיפה נגדית (BACKWASH), פעולה זו היא אופציה לבחירה בסנן עצמו והיא משנה את כיוון זרימת המים ובכך מזרימה את הלכלוך אשר נתפס במסנן דרך צינור העודפים החוצה. ביצוע פעולה זו אחת לשבוע שומר על מצע הסינון יעיל לאורך זמן.

 

מסנן פילטר (קרטריג’)

מסנן פילטר מסנן את המים באמצעות נייר סינון. נייר הסינון מסוגל לאסוף חלקיקים זעירים של עד 5 מיקרון. בדומה למסנן החול גם מסנן הפילטר מתחבר למשאבת הבריכה. המים נשאבים פנימה, עוברים דרך נייר הסינון בו נאספים כל החלקיקים המזהמים והם מוחזרים לבריכה כאשר הם נקיים ובטוחים לרחצה.

מסנן פילטר הינו מערכת בסיסית והזולה ביותר בשוק והיא מספקת רמת סינון טובה. תחזוקת מסנן הפילטר היא פשוטה אך דורשת ניקוי ידני, יש להוציא את הפילטר אחת ליומיים לפחות ולשטוף אותו מתחת לזרם המים. מומלץ גם להשרות את הפילטר באקונומיקה אחת לשבוע להשגת חיטוי וניקוי יסודיים ויש להחליפו אחת לחודש על מנת לשמור על ניקיון הבריכה. תחזוקה בלתי ראויה עלולה לגרום לפילטר להפוך לבית גידול חיידקים ומזהמים נוספים.

בבחירת משאבה לבריכה הביתית שלנו עלינו לקחת בחשבון כי הכלל הבסיסי הוא שהמשאבה צריכה להיות מסוגלת לסנן את כל כמות המים בבריכה לפחות פעמיים במשך 24 שעות פעילות. לכן, כאשר נרכוש משאבה יש לדעת מהו ההספק שלה כלומר, מהי כמות המים שהיא מסוגלת לסנן בשעה ומהי קיבולת הבריכה. כמובן ככל שנגדיל את הספק המשאבה כך המים בבריכה יעברו מספר סינונים רב יותר ויהיו נקיים, בריאים וצלולים יותר.