סאונה

08-6329090

סאונה יבשה או סאונה רטובה מה יותר טוב? לוקספול עושים לכם סדר

סאונה היא סוג של מרחץ אדים. המתרחצים שוהים בחדר המכיל אוויר לח או יבש בטמפרטורה גבוהה מאוד המעודדת הזעה מוגברת. מקורה של הסאונה בפינלנד, שם נוכל למצוא סאונות מובנות כמעט בכל בית, אולם סאונות אלה שונות מהסאונות המוכרות לנו היום, מכיוון שבפינלנד הקפואה הסאונות שימשו למגורים בחודשי החורף הקרים בעוד הסאונות שאנו מכירים כיום משמשות ככלי להאצת תהליך ההזעה בגוף. לתהליך ההזעה ישנה חשיבות עליונה בניקיון רעלים אשר הצטברו בשכבות העמוקות יותר בגופינו. בנוסף, השהייה בסאונה מרגיעה, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית.

סאונה יבשה או רטובה – מה כדאי וכמה זה עולה

ישנם מספר סוגי סאונות שונים אשר כל אחד מאלו בעל יכולות ומטרות שימוש שונות המייחדים אותו משאר הסוגים. לפניכם פירוט מעמיק עבור כל אחד מסוגים אלו, כך נוכל (בתקווה) להקל על בחירתכם בסאונה המתאימה ביותר עבורכם.

סאונה רטובה

סאונה רטובה היא חדר המחומם באמצעות אדים, רמת הלחות בו גבוהה מאוד ויכולה להגיע גם עד 100 אחוזי לחות. האדים מוכנסים לחדר באמצעות מחולל אדים. מחולל האדים יותקן לרוב בתקרה או בקרבת הרצפה, מסווה על ידי אחד הספסלים בחדר. צינור פליטת האדים מחובר בצדו האחד למחולל האדים ופתוח בצידו האחר. הצינור מגיע ממש עד רצפת החדר, שם נפלטים האדים ועולים מעלה כיוון שמדובר באוויר חם. כך למעשה מתחמם החדר וכל המתרחצים יכולים ליהנות מהאפקט הבריאותי שנוצר בו. בסאונה רטובה, תהיה הטמפרטורה נמוכה בהרבה מאשר בסאונות היבשות, ותנוע לרוב בין 40°C  ל-60° C. על אף הטמפרטורה הנמוכה יחסית בסאונות רטובות, עומס החום המתקבל משילוב הטמפרטורה ומידת הלחות נחשב לרוב לקשה יותר מאשר החום בסאונות היבשות.

סאונה יבשה

הסאונה היבשה היא מבנה עץ מיובש ובו דרגשי שכיבה וישיבה עשויים גם הם עץ שאינו סופג חום, המאפשר למשתמשים בסאונה להתרווח בנינוחות בחלל הסאונה. טמפרטורת האוויר בסאונה יבשה נעה בין 80°C  ל-110° .C טמפרטורה גבוהה כל כך היא לרוב בלתי נסבלת לגוף האדם, ולכן מווסתים את רמת לחות האוויר בחדר הסאונה לכדי יובש כמעט מוחלט, אשר הופך את השהייה בסאונה לחוויה נסבלת עבור גוף האדם ואף לחוויה מהנה. כיום, בדומה לסאונה הפינית המקורית, ישנם עדיין חדרי סאונה שמוסקים בעץ ומתאפיינים בלחות נמוכה וחום גבוה, אך עם התפתחות הטכנולוגיה, נכנסו לשוק תנורי סאונה חשמליים, שהם כיום הנפוצים ביותר בשוק הסאונות של הבתים הפרטיים. בדומה לסאונות שמחוממות באמצעות שריפת עצים, גם סאונות בחימום חשמלי מתאפיינות ברמת לחות נמוכה ובטמפרטורת חדר גבוהה. החימום בסאונות אלה נעשה באמצעות גוף חשמלי, שמחובר לרצפת הסאונה ומחמם את החדר.

טווח מחירים לסאונה ביתית יבשה- 8,500 ₪- 20,000 ₪

סאונה אינפרא אדומה

האור האדום בסאונה אינפרא הוא למעשה חלק בלתי נראה של אור השמש המבוסס על מוליכי אינפרא אדום בטכנולוגיית ה Sun Carbon המפיצים את ‘קרני החיים’ – זהו החלק היעיל ביותר של הספקטרום הסולארי, החודר עד לעומק של 5 סנטימטרים בגוף האדם. יוצר תחושת חמימות ומלווה בהזעת יתר. חום האינפרא- אדום אינו מכיל קרניים אולטרה סגולות שעלולות להזיק לבריאות ולעור. למעשה יש לו מגוון רחב של יתרונות. סאונה אינפרא אדומה היא למעשה חדר סאונה עשוי עץ, דומה מאוד לסאונה יבשה רגילה רק אמצעי החימום הוא שונה. סאונות אינפרא אדום נועדו לחמם את גופו של האדם השוהה בחדר הסאונה, ולא את החדר כולו. בדרך כלל הן יהיו בטמפרטורה נמוכה יותר, סביב 60 מעלות צלזיוס, אך רמת ההזעה בהן זהה לסאונות אחרות. חדרי סאונה מסוג זה מומלצים לאנשים עם בעיות ניידות ובעיות בריאתיות שמקשות עליהם לשהות בטמפרטורות הגבוהות המאפיינות את חדרי הסאונה המסורתיים.

טווח מחירים לסאונה ביתית אינפרה אדומה- 10,000 ₪- 25,000 ₪

יתרונות בריאותיים בשימוש בסאונה

הרפיית שרירים- כאשר אנחנו נכנסים לחדר סאונה בחום גבוה הגוף מתחיל להזיע ומשחרר אנדורפינים. האנדורפינים- הם חומרים כימיים הנמצאים במוח באופן טבעי, חומרים אלה משפרים מאוד את מצב הרוח וגם משפיעים בצורה ודאית על היכולת להתמודד עם כאבים. האנדורפינים מעניקים הרגשה מרגיעה הממזערת את הכאב של דלקות פרקים וכאבי שרירים אחרים. בחדר הסאונה חום הגוף עולה וגורם לכלי הדם להתרחב ולהגדיל את זרימת הדם. על ידי הגדלת זרימת הדם ישנה האצה בתהליך הריפוי הטבעי של הגוף. אם מדובר בכאבים או חתכים על פני העור או תפיסות עקב פעילות גופנית מאומצת השהיה בסאונה תקל מאוד.

חיזוק המערכת החיסונית- אחד היתרונות העיקריים של סאונה הוא עזרה בבניית מערכת חיסונית חזקה יותר. טיפולי סאונה עוזרים לייצר תאי דם לבנים. תאי הדם הלבנים של הגוף יעילים במלחמה נגד זיהומים ומחלות כרוניות. בגרמניה בוצע מחקר שקבע, כי מי שעושה שימוש קבוע בסאונה רטובה הפועלת על אדי קיטור סובל פחות מצינון ומשפעת. בנוסף, הוכח כי שהות בסאונה יכולה להקל מאוד על מחלות בדרכי הנשימה כמו גודש בסינוסים בשל צינון או בשל אלרגיה.

מאיצה ירידה במשקל- טיפול בסאונה הוא למעשה דרך מצוינת להאיץ את תהליך הירידה במשקל, במאמץ מינימלי ביותר, ישיבה או שכיבה בסאונה. במהלך ביקור בסאונה, קצב הלב עולה באופן משמעותי בשל החום והיובש. פעולה זו למעשה שורפת מעל 500 קלוריות במשך 20 דקות. כמו כן גם המטבוליזם של הגוף מואץ, למעשה שהות בסאונה מדמה ביצוע פעילות גופנית מלאה האורכת 20 דקות. זוהי למעשה שיטה מצוינת להאצת תהליך הירידה במשקל בצורה טבעית ובריאה.

סילוק רעלים מהגוף- אחת הדרכים של הגוף האנושי להסיר רעלים מהגוף היא באמצעות זיעה. כשאנחנו נמצאים במקום בו הטמפרטורה והלחות גבוהות ביותר אנחנו מזיעים, ובזיעה נפלטת הרבה מאוד פסולת ורעלים שאנחנו לא צריכים. הזעה עמוקה הינה דרך יעילה מאוד להסיר רעלים אשר נקלטו בגוף במשך שנים ארוכות.

שימוש נכון בסאונה

השפעתו של החום המרגיע בסאונה יעיל במיוחד בתום אימון גופני או בסוף יום עבודה לחוץ ועמוס, הוא גורם לגוף להאצת תהליך ההזעה, אשר גורם לו להתנקות מרעלים ומביא לרגיעה עמוקה. אף בטרם נכנס לסאונה להירגע ולהרפות את הגוף, יש כמה אמצעי זהירות שכדאי לנקוט, כדי להפוך את החוויה לבריאה ומהנה עוד יותר:

*  מומלץ לשתות לפחות כוס מים אחת לפני הכניסה לסאונה, כשהטמפרטורות ורמת היובש עולות יש לתגבר את הגוף בתוספת לחות. ישנה אפשרות להיכנס לסאונה עם בקבוק מים ולהקפיד ללגום מעט כל כמה דק כדי להתרענן ולהימנע מהתייבשות.

* רצוי להצטייד בשתי מגבות כאשר נכנסים לסאונה. מגבת אחת לפרוס על הספסל, עליה אפשר לשכב או לשבת, והמגבת השנייה תשמש לניגוב הזיעה מהגוף והפנים.

* יש לוודא שדלת הסאונה סגורה היטב במהלך השהייה בחדר הסאונה.

* בסיום השהייה בסאונה יש לשטוף את הגוף במים פושרים, אלו יסייעו בהסרת זיעה וקירור הגוף בהדרגתיות ובכך נשוב לטמפרטורה תקינה וטבעית.

* מומלץ לשתות  לפחות כוס מים אחת ביציאה מן הסאונה על מנת להשיב לגוף נוזלים שאבדו במהלך השהייה בסאונה.

במידה וישנו רקע רפואי מומלץ להיוועץ ברופא לפני הכניסה לסאונה.*

* במידה וישנה רגישות בכפות הרגליים ניתן להיכנס לסאונה עם כפכפים.

* במידה וחשים סחרחורת, חולשה או חימום יתר במהלך השהיה בסאונה יש לצאת מהסאונה באופן מיידי, לשתות כוס מים ולהישטף במים פושרים על מנת להחזיר את הגוף לטמפרטורה תקינה. יש להקשיב לגוף ולהתייחס ברצינות לאותותיו.

אז במידה ויש לכם מקום וכל מה שחסר לכם היא פינה להירגע ולהבריא בה, אנחנו בלוקספול יכולים להתאים עבורכם את הסאונה המפנקת והמתאימה ביותר עבורכם.

חברתנו מתמחה בבניית כל סוגי הסאונות

בניית סאונה לביתכם דורשת מומחיות, ידע וניסיון רב,
לכן אנו ממליצים לא להתפשר ולבחור רק בטובים ביותר בתחום.

לקבלת פרטים נוספים חייגו 08-6329090