ציוד שחיה

ציוד שחיה זהו שם כללי לאביזרים בהם נשתמש כאשר אנו הולכים לטבול בים, או יותר טוב מכך, בבריכה הפרטית אצלנו בגינה. בעזרת אביזרים אלו נוכל להפוך את השהיה במים לבטוחה ומהנה הרבה יותר.

משקפות

קיים מגוון רחב בשוק של משקפות, מקצועיות יותר או פחות, לילדים או למבוגרים, לשחיה או לצלילה. אז מה ההבדלים ביניהם ומה הכי טוב עבורנו. 

משקפת שחייה היא בעלת משקף קטן המכסה את העיניים בלבד. היעוד שלה הוא לאפשר תנועה בתוך המים ופחות להתמקד על מראות שונים מתחת למים. משקפת זו מיועדת לשחייה שכן, בפעולה זו השהייה של כל הגוף בתוך המים היא לטווחי זמן קצרים יחסית, ביניהם השחיין מוציא את הראש מן המים על מנת לשאוף אוויר, לכן האף אינו מכוסה על מנת שהשחיין יוכל לנשום באופן מיטבי מהאף ומהפה בו זמנית. במקרה של שחיה בבריכה המשקפת מגנה על העיניים מפני הכלור שעלול ליצור גירוי או אדמומיות בעיניים.

כיום רוב המשקפות עשויות סיליקון, גומי או ספוג והעדפת החומר היא נושא מאוד אינדיבידואלי. יש האומרים כי הסיליקון הוא העמיד ביותר מבין השלושה ורוב המשקפות החדשות מיוצרות ממנו. ניתן למצוא משקפות מגומי בעיקר במשקפות ילדים. 

בכל הנוגע לעדשות, רוב העדשות היום מיוצרות עם שכבת מגן מפני קרני השמש ועמידות בפני אדים. במידה ובכל זאת הופיעו אדים במשקפת שלכם יש לקנות חומר ‘אנטי פוג’. תוכלו למצוא אותו כמעט בכל חנות שמוכרת משקפות, אך יש עוד מספר טריקים שיעשו את העבודה. אחת השיטות היא מריחת משחת שיניים או שמפו לתינוקות על הצד הפנימי של העדשה, לאחר מכן תניחו לחומר להתייבש מעט והסירו אותו בעדינות בעזרת מטלית יבשה. 

איך בוחרים משקפת מתאימה

ראשית נסתכל על גודל העינית. העינית משתנה לפי מבנה הפנים, לאנשים עם עיניים קטנות יותר או לילדים תתאים משקפת קטנה יותר. יש משקפות שמיועדות לילדים אך הדבר אינו מחייב ועבור ילד עם מבנה עיניים ופנים גדולים יותר תוכל להתאים דווקא משקפת המיועדת למבוגרים.

מסגרת: כפי שהזכרנו קודם ניתן למצוא מסגרות ממספר חומרים, סילקון גומי וספוג. מומלץ לבחור במשקפת עם מסגרת שיחסית נעימה לכם על העור.

אטימות: משקפת חייבת לשמור על אטימות ולכן נתחיל בבדיקה זו, מניחים את המשקפת על העיניים מבלי לשים את הרצועה, פוקחים את העיניים לרווחה ובודקים אם ישנה אטימות, אפילו למספר שניות, במידה וכן המשקפת בגודל המתאים. לאחר מכן התאימו את הרצועה לגודל הראש שלכם כך שהיא לא לוחצת מידי ולא רפויה מידי. וודאו כי אתם מרגישים בנוח עם המשקפת ביחוד בחלק החיצוני של העין ובחלק העליון של האף. בסיום השימוש במשקפת שטפו אותה במי ברז קרים ואפשרו לה להתייבש בעצמה. 

שדה ראייה: ככל שהעדשה רחבה יותר שדה הראייה יהיה רחב יותר בהתאמה, אך לפעמים ככל ששדה הראיה גדל, כך יורדת רמת האטימות. יש לבדוק מהו הגודל המתאים לכם כך ששדה הראיה הרחב לא יבוא על חשבונה של האטימות.

משקפת צלילה היא זו עם המשקף הגדול יותר והיא מכסה את מחצית הפרצוף- העיניים והאף. המשקפת מאפשרת לשלב בין התמקדות במראות שונים ובין תנועה נוחה וחלקה של הגוף בתוך המים. התנועה של הגוף בפעולת הצלילה ועם סוג המשקפת הזה, היא הרבה יותר איטית והשהייה בתוך המים ארוכה יותר, משקפת זו באה לעזור לצולל בעת הצלילה ולחסום את האף למשך כל זמן הצלילה כך שלא יכנסו לו מים למערכת הנשימה. גם כאן שומרת המשקפת על העיניים מכניסה של מלחים או כלור לעיניים. 

כיום רוב המסכות עשויות סיליקון וזכוכית מחוסמת, מבנה הזכוכית הינו אחיד וכך במקרה של שבר, החלקים נשארים דבוקים זה לזה ורק מאוחר יותר נופלים.

טווח מחירים עבור משקפות שחיה: 15 ₪ – 400 ₪

טווח מחירים עבור משקפות צלילה: 44 ₪- 2500 ₪ 

מצופים

במידה וישנם ילדים בסביבה זהו כנראה הדבר הראשון והחשוב ביותר שתיקחו אתכם לרחצה בבריכה, אך גם כאן כדאי לדעת מהו הסוג המתאים ביותר עבור ילדיכם.

מצופי ידיים

המצופים המוכרים ביותר בשוק, מגיעים במספר גדלים ובכך ניתנים להתאמה לגיל הילד. את המצופים יש לנפח כאשר הם כבר על ידו של הילד ליצירת התאמה מרבית ולבישה מהירה. מצופי הידיים בטוחים והם גורמים לילד להזדקר ולהרים את הראש מעל המים, אך יש לקחת בחשבון כי הם מגבילים מאוד את תנועת הידיים.

גלגל

הגלגל הוא למעשה מצוף לילדים שיודעים להחזיק את עצמם באופן יציב מעל המים. הגלגל מגביל מעט את תנועות הידיים והרגליים ומרחיק את פני הילד מעל המים.

חגורת מותניים

חגורת מותניים תהיה עשויה בדרך כלל מקוביות קלקר שחוברו ברצועה כך שאפשר להתאים אותה לגודל הילד. מצוף זה מיועד לילדים שמרגישים מאוד בנוח במים ומסוגלים להחזיק את הראש מעל המים בכוחות עצמם. לאחרונה יצאו לשוק גם חגורות מותניים בצורת סנפיר הגב של הכריש ולמעשה הן תומכות בהתקדמות הילד בתוך המים בצורה חופשית ואינן מעכבות. 

טווח מחירים בהתאם לסוג המצוף: 13 ₪ – 150 ₪ 

משחקי מים

משחקים מתנפחים 

משחקים מתנפחים לבריכה קיימים בכל כך הרבה צורות וצבעים. למשל: כדורים מתנפחים צבעוניים, חיות- תנינים, ברבורים וחדי קרן מרשימים במבחר גדלים שיהפכו את הבריכה שלכם למקום האידיאלי למסיבה הקרובה.

טווח מחירים למתנפחים לבריכה בהתאם לגודלם וייחודם: 15 ₪ – 600 ₪ 

משחקי צלילה 

משחקי צלילה תחרותיים הם הדרך הטובה ביותר לעודד את הילדים ממש לשחות, המשחקים קיימים בכל מיני צורות וצבעים אך בדרך כלל יעבדו פחות או יותר על אותו הדבר, פיתוח יכולות השחייה והצלילה של ילדכם. לרוב זה עובד כך, מניחים את חלקי המשחק על קרקעית הבריכה במרחקים ובמקומות שונים והילד צריך למצוא ולאסוף אותם תוך כדי צלילה. קונספט נוסף הוא שאחד המשתתפים זורק את החפץ למרחק הבריכה ועל הילדים להצליח לתפוס אותו לפני שהחפץ מגיע לרצפת הבריכה. ניתן להשתמש בחפצים או צעצועים שיש לכם בבית ויכולים לשקוע או לקנות משחק יעודי.

טווח מחירים למשחקי צלילה: 0 ₪- 150 ₪ 

משחקי כדור 

משחקי כדור במים הם אלו המסבים הנאה, ופעילות מרבית. כיום אפשר למצוא כדור סל מתנפח למים ואפילו מעין מחבטים למשחק בבריכה, אלו המשחקים שכולם אוהבים והם מחייבם את המשתתפים לנסות לרוץ ולהתנועע במים, כמובן שזה לא כל כך פשוט ואחרי מספר דקות רצוי לעשות הפסקת התרעננות.

טווח מחירים למשחקי כדור לבריכה: 59.90 ₪- 250 ₪

  

בגדי ים

כולנו מגיעים לבריכה עם בגדי ים, גם כאן יש מגוון עצום של אפשרויות ועם קצת סבלנות נגיע אל הבגד ים המושלם עבורנו- נוח, מחמיא ומגן. בעוד נוחות ויופי זה עניין מאוד אינדיבידואלי, הגנה היא עניין מאוד חד משמעי וברור. לא משנה באיזה עיצוב בגד ים תבחרו העיקר שהוא יהיה עשוי מבדים UPF 50+ אשר חוסמים 98% מקרני ה UVB וקרני ה UVA.+  

טווח מחירים לבגדי ים ע”י איכות ומותג: 30 ₪- יכול להגיע לסכום של אלפי שקלים.

קרם הגנה 

בכל יציאה לבריכה הפרטית רצוי להשתמש בקרם הגנה המגן על עורנו. על כל תכשיר להגנה מפני השמש יהיו האותיות SPF (Sun Protection Factor) ולידו מספרים מ 15 ועד 100. המספר מייצג את משך הזמן בו ניתן לחשוף את העור לקרני השמש תוך שמירה עליו מפני כוויות. המספר הוא למעשה משך הזמן בו התכשיר מגן על העור מקרני UVB ואדמומיות בהשוואה למשך הזמן בו העור היה מאדים ללא התכשיר. במידה וכתוב על התכשיר SPF30 המשמעות היא שהתכשיר יגן עליכם למשך זמן של כ-פי 30 מהזמן שבו העור היה מאדים ללא השימוש בו.

טווח מחירים לפי איכות ומותג: 49 ₪- 320 ₪ 

משקפי שמש

בנושא זה השוק רחב ידיים, אבל אין חשוב כמו שמירה על העיניים במיוחד והבונוס מגיע עם סטייל. בנושא משקפי השמש יש באמת חשיבות להשקעה במוצר איכותי שיאפשר לנו לשמור על העיניים בצורה אפקטיבית וטובה. משקפיים לא איכותיים עלולים לגרום נזק גדול יותר מאשר הליכה ללא משקפי שמש. זאת כי כאשר מרכיבים משקפי שמש לא איכותיים, האישונים מתרחבים ומאפשרים חדירה מרבית של הקרניים המזיקות. חשיפת העיניים לקרינת השמש עלולה לגרום להן כוויות ומחלות.

חשוב לדעת כי יעילות המשקפיים אינה תלויה בצבע העדשות ובלבד, שיהיו כהות ויצוין כי הן בעלות מסנן קרינה גבוה. כמו כן, צבע העדשה יקנה למשקפיים תכונות ייחודיות לדוגמא, עדשות בגוון אפור לא ישנו את גוון הצבעים שנראה ואילו עדשות בגוון חום מעניקות ניגודיות צבעים טובה יותר. 

כיום ניתן לצפות את העדשות להתאמה מרבית. ישנו למשל ציפוי מראה אשר מחזיר אור ומסתיר את העיניים לגמרי. ציפוי נוסף הוא פולארויד, ציפוי זה מגן מפני קרינת UV ברמה גבוהה מאוד ומסנן את האור המקוטב וכך מקל על העיניים והראייה. על עדשת הפולארויד ישנו ציפוי דקיק אשר מאפשר מעבר של קרני אור אנכיות בלבד, שאר קרני האור נחסמות ובכך נמנע סינוור ומתאפשרת ראיה טובה יותר. שימוש בעדשות אלו מפחית את עייפות העיניים ומגן עליהן, הן אידיאליות למי שמבלה הרבה בסביבה פתוחה, עוסק בנהיגה או בספורט.

טווח מחירים לפי איכות ומותג: 100 ₪ – יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

אטמי אוזניים

בקרב שחיינים בעיות אוזניים הן בעיה מוכרת, החל מדלקות אוזניים חוזרות ועד ירידה בשמיעה בשל הצטברות נוזלים באוזן. על מנת למנוע תופעות אלו יש להשתמש באטמי אוזניים לשחייה. ייעודם של  אטמים אלו הוא לחסום באופן מלא את האוזן לכניסת מים. 

כיום יש מספר סוגי אטמים, אטמים דמויי פלסטלינה שמעצבים בעזרת הידיים ומניחים על פתח האוזן, אטמים אלו נמצאו כפחות יעלים בשימוש בבריכה, הם נוטים ליפול ולכן לא אוטמים כראוי. אטמים שכיחים נוספים הם אטמי הסיליקון אשר נכניס לאוזן בצורה סיבובית על מנת שיתפסו ויאטמו את האוזן כמו שצריך. בנוסף קיימים היום גם אטמי אוזניים בהתאמה אישית. אטמים אלו עשויים סיליקון ומותאמים באופן ספציפי ומדויק רק לאוזן הלקוח. אטמים אלו יעילים מאוד במניעת כניסת מים לאוזניים.

רחצה בבריכה הפרטית אצלנו בחצר היא פינוק אמיתי כשלעצמה, אך בעזרת הציוד המפורט מעלה תוכלו לשפר בכמה רמות וליהנות מחוויית השחייה שלכם.